wtorek, 11 czerwca 2013

130611: Hanbok - koreański strój narodowy.


Annyeong~!
Każdy kraj ma swoje obyczaje i symbole połączone z jego historią. W Korei jednym z najważniejszych symboli jest hanbok (한복), czyli tradycyjny koreański strój narodowy. Dla wszystkich Koreańczyków to powód do dumy. W przeszłości był noszony na co dzień, dzisiaj ubierany jest na różne święta. 
Skąd się wziął hanbok? Jedna z tez twierdzi, że jego początek można znaleźć w Chinach, które miały dawno temu głęboki wpływ na kulturę Korei. Z kolei inni sądzą, że inspiracją dla powstania hanboku był sposób ubierania się plemion koczowniczych. 


Hanbok pojawił się podczas panowania Trzech Królestw Korei (삼국시대) (Goguryeo, Beakje i Silla). Przeżywał wiele modyfikacji i w przeszłości odbiegał od wzoru, który znamy dzisiaj. 
Kiedyś przez hanboki można było odróżnić, do jakiej klasy społecznej należano. Dzieci i młode dziewczęta nosiły hanboki z kolorowymi rękawami utrzymane w jasnych kolorach. Ciemniejsze hanboki nosiły starsze kobiety i mężczyźni. Gdy któraś z kobiet zostawała matką, najczęściej zakładała jednokolorowy strój. 
Zależnie od okazji zakładano różne rodzaje hanboków. Wyżsi urzędnicy nosili danreong; podczas pogrzebu zakładano sangbok, a do ślubu wkładano specjalny strój. 


Dzisiaj Myeongeol hanbok jest wkładany podczas pierwszego dnia Nowego Roku; natomiast dol hanbok ubierają mali solenizanci z okazji swoich pierwszych urodzin - jest on pięciokolorowy. Hollyebok to nic innego jak ślubny hanbok; charakteruzuje się utrzymaniem materiału w jasnych kolorach. Na przyjęcie wydawane przez dzieci, by uczcić 61 urodziny rodzica, solenizant zakłada gaumgwanjobok, a solenizantka dangui. Inni zakładają wtedy hoegabyeon hanbok. Saenghawi hanbok to uproszczony tradycyjny hanbok, stworzony z myślą o codziennym użytku.


Hanbok ma osobne wersje zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Kobieca wersja składa się z: 
- jeogsori, czyli górnej części hanboka. Charakteryzuje ją krótki krój i krzywe wykończenia;
- donjaeong, czyli białego kołnierza doczepianego do brzegu dekoltu; 
- otgoreum, czyli paska przewieszonego wzdłuż chimy;
- baerae - dolnej lini rękawa. Ma zaokrągloną linię;
- chimy, czyli zewnętrznej spódnicy kobiecej. Jest kilka rodzajów chimy: jedno- i dwuwarstwowa oraz wielowarstwowa; tong-chima ma przyszyty tył, a pul-chima osobny;
- beoseon, czyli pary współczesnych skarpetek.


Męski hanbok składa się z:
- gat, tradycyjnego kapelusza 
- durumagi, tradycyjnego płaszcza noszonego na specjalne okazje. Zakłada się go na spodnie i kurtkę;
- baji - dolnej części męskiego hanboka. Luźny krój baji został stworzony z myślą o swobodnym siedzeniu na podłodze. 
- khotsin, czyli jedwabnych butów z kwiecistym haftem.


Hanbok to nie tylko przepiękny ubiór. To także część historii Korei; odegrał on dużą rolę w kształtowaniu koreańskiej kultury. Mam nadzieję, że przybliżyłam wam choć trochę jego historię.

~Gwiazdy w hanboku~

SNSD
B2ST
N z VIXX
SHINee
G-Dragon z BIGBANG
Infinite
BTOB
4Minute
B.A.P

1 komentarz: